Doradztwo w zakupach – ma sens?

Nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć, czy doradztwo w zakupach każdemu się opłaci, ale na pewno są przedsiębiorstwa, którym przyniesie ono wiele korzyści. Dla kogo doradztwo w zakupach jest szczególnie opłacalne?

BADANIA OPEN NEXUS

Przeprowadziliśmy badania w działach zakupów w ponad 100 przedsiębiorstwach. Badanie polegało na wywiadach z osobami decyzyjnymi za zakupy. Były to zarówno firmy duże, jak i średnie oraz małe, większość z nich była firmami produkcyjnymi.

Wnioski z przeprowadzonych badań:

  • koszty zakupów w firmach produkcyjnych to średnio 60% (najmniej 30%, średnio 60%, najwięcej – ok. 80%),
  • koszty pracy – ok. 15%,
  • pozostałe koszty – ok. 25%,
  • średnia rentowność – 3-5% (tu unikano odpowiedzi, więc dane biorę z płatnych raportów).

Na poniższym rysunku zaprezentowaliśmy ujęcie graficzne kosztów w przedsiębiorstwie.

Opennexus - platforma zakupowa

NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI Z PRZEPROWADZONYCH BADAŃ

Działy zakupów w przedsiębiorstwie są po dziale sprzedaży strategicznym i drugim co do ważności działem. Dodatkowo redukcja cen o 10% może zwiększyć rentowność ponad dwukrotnie.

JAK TO DZIAŁA?

60% kosztów * 10% = 6% zysku. Przy założeniu rentowności na poziomie 3-5% wzrost rentowności mamy ponad dwukrotny!

Trochę inaczej sprawa ma się w firmach usługowych i handlowych. W firmach usługowych zakupy napędzają ludzie, więc im więcej zatrudnionych, tym większy potencjał zakupy. Inna będzie jednak rola zakupów w firmie usługowej, a inna w firmie produkcyjnej.

Nie powinniśmy jednak podążać ideologią im taniej (większa redukcja cen jednostkowych), tym lepiej. Otóż nie zawsze, gdyż oprócz ceny zakupu w firmie liczą się też koszty logistyczne. Oszczędności w firmie, czy też jak kto woli oszczędności w zakupach, należy czynić z głową. Przykładowo zła jakość oferowanych produktów powoduje zwiększoną liczbę reklamacji. Niska cena i zła jakość oferowanych przez dostawców surowców do produkcji może spowodować przestoje produkcji, więc dlaczego tak często pochopnie dokonujemy wyboru dostawcy?

Podczas wyboru dostawcy nie należy zwracać uwagi tylko na koszt zakupu towarów, ale także należy uwzględniać koszty transportu, złożenia zamówienia, minima logistyczne, cykle dostaw, TCO (Total Cost of Ownership – całkowity koszt posiadania rozwiązania) i inne.

Dochodząc więc do sedna, doradztwo zakupowe ma sens, gdyż firma nie zawsze w ciągu codziennych zadań, ma czas, aby wyznaczyć sobie odpowiednie kierunki działań. W jeszcze trudniejszej sytuacji są małe przedsiębiorstwa, gdyż jak wiadomo doradztwo wiąże się z kosztami, a dla małych firm taki wydatek jest często zbyt duży. Wówczas małe firmy mogą co najwyżej czerpać wzorce z firm, które to szczegółowo opisały.

Nasz zespół stara się dzielić doradztwem zakupowym także z małymi firmami, dzielimy się bezpłatnie naszą wiedzą i zwracamy uwagę, w jakich kierunkach powinny podążać. Wszystkie działania mają na celu doprowadzenie do globalnych oszczędności w zakupach, przy uwzględnieniu całkowitych kosztów logistycznych. Dla małych firm wydaliśmy pierwszy w Polsce poradnik zakupowy Zarządzanie zakupami, dzięki czemu firmy mogą same optymalizować własne zakupy.

Mam nadzieję, że przekonałem Ciebie, jak ważną rolę pełnią zakupy i że warto w związku z tym nakreślić odpowiedni kierunek w zakupach, aby uzyskać odpowiedni efekt ekonomiczny. Należy przy tym pamiętać, że redukcja cen nie jest tu najważniejsza.

Osobiście zajmuję się doradztwem w zakupach, jednak podejmuję się wyzwań korzystnych dla obu stron, czyli umów na zasadzie wygrana-wygrana. Tam, gdzie moja praca nie przyniesie efektu większego niż moja pensja, przekazuję poradnik zakupowy. Tam, gdzie istnieje potencjał, podpisuję umowę, która jest nastawiona na model wygrana-wygrana.

Artykuły

Zespół Sprzedaży bez prowizji, czy to możliwe?

Będę się tutaj dzielić z Wami wrażeniami i odczuciami Handlowców związanymi z transformacją działu Sprzedaży z modelu “kapitalistycznego” (kij, marchewka, hierarchia)  w model turkusowy oparty

Open Nexus Sp. z o.o.

Bolesława Krzywoustego 3,

61-144 Poznań

NIP 7792363577