Zarządzanie zakupami – pierwszy poradnik zakupowy w Polsce!

Zarządzanie zakupami – pierwszy poradnik zakupowy w Polsce!

Zarządzanie zakupami jest pierwszym poradnikiem zakupowy w Polsce. Został opracowany przez ekspertów ze świata zakupów m. in. pracowników Open Nexus Sp. z o.o.

Opennexus - platforma zakupowa

W przedstawionym opracowaniu czytelnik odnajdzie odwołanie do kilku kluczowych aspektów skutecznego funkcjonowania działu zakupów.

Spośród wszystkich funkcji realizowanych we współczesnych przedsiębiorstwach zakupy materiałów i usług w firmach najbardziej zyskały na znaczeniu w ostatnich dwóch dekadach. Jest to długa droga, od służebnej roli nastawionej na zaspokajanie zapotrzebowania aż do kreowania strategicznej przewagi w warunkach globalnych łańcuchów dostaw.

Rozdziały poniższej monografii powstały na podstawie wiedzy akademickiej i doświadczeń biznesowych ich autorów. Pozycja ta przeznaczona jest zarówno dla praktyków z różnych szczebli zarządzania, jak i studentów m.in. takich kierunków jak logistyka, zarządzanie czy ekonomia.

Wybrane recenzje poradnika

Zaopatrzeniowiec w kufajce i samochodzie marki Żuk?

Z dużym zainteresowaniem przeczytałem Poradnik Zarządzanie Zakupami. Autorzy w sposób kompaktowy i przemyślany przedstawiają składowe procesu Zakupów. Wiele organizacji boryka się dzisiaj w określeniu pozycji i roli Zakupów. Poradnik w prosty sposób nakreśla funkcje jak i role tego procesu. Wskazuje na wady i zalety umiejscowienia zakupów w strukturze organizacji oraz obecne trendy światowe w przedmiotowym temacie. Jest to ważna pozycja na rynku poradników, skierowana do specjalistów związanych z zakupami oraz do kadry najwyższego szczebla w organizacji. Zamieszczone w książce informacje odnoszą się do tzw. „twardych” aspektów zarządzania, związanych z analizami i pomiarami procesu. Opisane są również, co warte jest podkreślenia, aspekty miękkie z obszaru motywacji, czy też negocjacji.

Omawiana lektura uświadamia czytelnikowi, jak mocno zakupy w organizacji ewaluowały na przestrzeni lat. Skłania również do refleksji, że postać „Zaopatrzeniowca” w kufajce i samochodzie marki Żuk, „załatwiającego” materiały, bezpowrotnie odchodzi w zapomnienie.
Marcin Mińkowski
Procurement and Process Manager, Meble VOX

 

Zgodnie ze sztuką!

Przyznam, że mam krótkie doświadczenie zawodowe jako manager zakupów, ale kilkunastoletnie jako manager sprzedaży. Przygotowując się do objęcia nowych obowiązków, korzystałem ze swojego dotychczasowego doświadczenia. Jednak, co oczywiste, to za mało, aby zarządzać procesem całej logistyki. Wsparłem się więc dostępną literaturą i szkoleniami. Natomiast „Poradnik” w prosty i skumulowany sposób porządkuje moją dotychczasową wiedzę. Co więcej, pomaga mi określić, jakie obszary działania mogę jeszcze udoskonalić. Reasumując – warto go mieć pod ręką, aby od czasu do czasu wrócić do niego i zweryfikować, czy zrobiliśmy wszystko, zgodnie ze sztuką, aby osiągnąć sukces zawodowy. Polecam.
Andrzej Tokarczyk
Manager Logistic Department, TOWIMOR SA Toruń

 

Zbiór najlepszych praktyk zakupowych

„Zarządzanie Zakupami – Poradnik” to pierwsze w Polsce praktyczne kompendium wiedzy z zakresu relatywnie nowej dziedziny zarządzania. Stanowi zbiór najlepszych praktyk zakupowych wraz z rzeczywistymi przypadkami zagadnień i problemów, z jakimi na co dzień menedżerowie zakupów oraz pracownicy działów zakupów muszą się zmagać. Polecam tę lekturę jako obowiązkową nie tylko dla środowiska ludzi związanych z zakupami, ale i koniecznie dla wszystkich, którzy współpracują z działami zakupów w przedsiębiorstwach, zarówno o profilu produkcyjnym, jak i nieprodukcyjnym. Wiedza zawarta w Poradniku pozwala znacznie poszerzyć umiejętności oraz co wciąż bardzo ważne: pokazać ludziom pracującym z zakupami, jak złożonymi zagadnieniami zajmują się profesjonalni kupcy, by dostarczyć jak najefektywniejsze rozwiązania dla swoich klientów wewnątrz organizacji . Poradnik ten powinien być także lekturą obowiązkową najwyższej kadry zarządzającej finansami w przedsiębiorstwach. Pokazuje, jak znakomite efekty można osiągnąć dzięki profesjonalizacji funkcji zakupowej.
Paweł Czajka
Dyrektor Biura Zakupów, SYGNITY S.A.

 

Zakupowa pigułka

Po przeczytaniu poradnika uważam, że to kompendium wiedzy o zakupach w pigułce. W przejrzysty sposób i z dobrze opisanymi przykładami przeprowadza przez poszczególne zagadnienia obszaru zakupów. Na pewno pozycja godna polecenia managerom zaczynającym swoją przygodę z zakupami, jak również wszystkim, którzy swoje procesy zakupowe chcą zaktualizować, prowadzić w sposób przemyślany lub też zamierzają nowoczesne zarządzanie zakupami w swoich firmach dopiero wprowadzić.
Sławomir Skupin
Supply Chain Manager, Ruukki Polska Sp z o.o.

 

Pod rękę ze współczesnymi trendami

Podręcznik dobrze przedstawia aktualny stan wiedzy w zakresie współczesnych reguł i zasad funkcjonowania zaopatrzenia w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych. Po zawartym w rozdziałach 1 – 3 wprowadzeniu teoretycznym przechodzi się do omówienia kolejnych tzw. dobrych praktyk. Taki sposób prezentacji wiedzy jest zgodny ze współczesnymi trendami w zakresie pisania podręczników, gdzie unika się suchej narracji, prezentowania tylko zasad i reguł. Omawiane problemy przedstawia się w kontekście środowiska biznesowego – przebiegu procesów, których dotyczą.
Dr hab. inż. Marek Fertsch, prof. nadzw. Politechniki Poznańskiej

Artykuły

Zespół Sprzedaży bez prowizji, czy to możliwe?

Będę się tutaj dzielić z Wami wrażeniami i odczuciami Handlowców związanymi z transformacją działu Sprzedaży z modelu “kapitalistycznego” (kij, marchewka, hierarchia)  w model turkusowy oparty

Open Nexus Sp. z o.o.

Bolesława Krzywoustego 3,

61-144 Poznań

NIP 7792363577